menu-icon
about close-about
Referencje:

1. Kuchar E., Czajka H., Gowin E., Nitsch – Osuch Aneta, Skoczyńska A., Szenborn L., Wrotek A., Wysocki J., Mastalarz – Migas A., Peregud – Pogorzelski J., Jackowska T., Rekomendacje dotyczące szczepień przeciwko meningokokom dzieci i osób dorosłych w: Przegląd Pediatryczny 2022/Vol. 51/No. 3/8-20
2. Szenborn L., Praktyka Lekarska, Inwazyjna choroba meningokokowa – dobre wieści z pola rywalizacji człowieka z bakteriami, nr 152 (6/2017) 5.12.2017 ISSN 1733-0203
3. Matthew J Thompson, Nelly Ninis, Rafael Perera, Richard Mayon-White, Claire Phillips, Linda Bailey, Anthony Harnden, David Mant, Michael Levin, Clinical recognition of meningococcal disease in children and adolescents, Lancet 2006, www.thelancet.com Vol 367 February 4, 2006
4. Siewert B., Stryczyńska-Kazubska J., Wysocki J., Inwazyjna choroba meningokokowa w: Pediatria po Dyplomie, Medical Tribune Polska, czerwiec 2017.
5. Kuchar E. Sepsa i wstrząs septyczny, https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/choroby/zakazenia-bakteryjne/160129,sepsa-i-wstrzas-septyczny, (dostęp: marzec 2024 r.)
6. Konior R., Szczepienia przeciwko meningokokom [w:] Inwazyjna Choroba Meningokokowa, PZWL, Warszawa 2016
7. Kuchar E., Zakażenia meningokokowe, sepsa meningokokowa, https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/choroby/zakazenia-bakteryjne/160445,zakazenia-meningokokowe-sepsa-meningokokowa (dostęp: marzec 2024 r.)

przebieg choroby przebieg choroby
wirus wirus
PRZEBIEG INWAZYJNEJ CHOROBY MENINGOKOKOWEJ

GWAŁTOWNY PRZEBIEG CHOROBY

Inwazyjną Chorobę Meningokokową charakteryzuje gwałtowny przebieg. Pacjent może się zgłosić do gabinetu lekarza z niegroźnie wyglądającymi objawami infekcji górnych dróg oddechowych lub gorączką1, a w ciągu zaledwie kilku lub kilkunastu godzin od wystąpienia pierwszych objawów może dojść do zgonu lub trwałego kalectwa2.

Charakterystyczne symptomy, typowe dla inwazyjnej choroby meningokokowej – wybroczyny, pojawiają się dopiero w zaawansowanej fazie choroby i nie występują u wszystkich chorych1.

Dlatego też, rozpoznanie inwazyjnej choroby meningokokowej w jej początkowym etapie, w gabinecie pediatry, stanowi duże wyzwanie dla lekarza.

Obejrzyj historię pacjentów
51% wirus

Jak pokazują dane, tylko 51% dzieci zostało odesłanych do szpitala po pierwszej konsultacji medycznej. To oznacza, że aż u 49% dzieci nie udało się rozpoznać potencjalnie śmiertelnej choroby na pierwszej wyzycie u lekarza3!

wirus wirus
POSTAcie ICHM

Inwazyjna Choroba Meningokokowa zwykle przebiega pod postacią:

 • sepsy z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych (60% przypadków zachorowań),
 • samej sepsy (ok. 25%),
 • zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych (ok. 20%).

Bardzo rzadko meningokoki są przyczyną zakażeń o łagodniejszym przebiegu, takich jak: zapalenie płuc czy zapalenie gardła4.

wirus wirus
LECZENIE

Leczenie inwazyjnej choroby meningokokowej zawsze wiąże się z hospitalizacją (od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu dni) i często jest prowadzone na oddziale intensywnej terapii⁷. Choroba ta jest bowiem jednym z najcięższych zakażeń bakteryjnych, jakie mogą spotkać człowieka poza szpitalem⁶. Wynika to z tego, że ma najszybszy przebieg spośród innych zakażeń inwazyjnych i wysoką śmiertelność1.

Zakażenie meningokokami wpływa również na otoczenie chorego. Bezpośrednio po diagnozie rodzina i inne osoby mające bliski kontakt z pacjentem otrzymują chemioprofilaktykę w postaci antybiotyku4.

bg bg
wirus
CO TO JEST SEPSA MENINGOKOKOWA?

Sepsa (posocznica) meningokokowa to nie choroba, ale zespół objawów spowodowany nadmierną reakcją organizmu na zakażenie bakteriami, w tym przypadku meningokokami. Jest to stan zagrażający życiu, w którym organizm reaguje tak szybko i silnie na zakażenie, że aż uszkadza własne tkanki i narządy. W konsekwencji może dojść do postępującej niewydolności: nerek, wątroby, serca czy płuc, a nawet wstrząsu septycznego7.

wirus wirus
OBJAWY SEPSY I ROKOWANIA

Sepsa meningokokowa, w początkowej fazie rozwoju, może być trudna do odróżnienia od zwykłego przeziębienia, grypy czy nieżytu żołądkowo – jelitowego. Nie ma charakterystycznych wczesnych objawów i nie można w pełni przewidzieć jej przebiegu. Ten jest jednak tak dynamiczny, że w ciągu zaledwie kilku do kilkunastu godzin może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Wśród objawów sepsy mogą się pojawić:

 • gorączka lub obniżona temperatura,
 • złe samopoczucie,
 • przyspieszenie akcji serca (tachykardia),
 • zimne kończyny,
 • przyspieszony oddech,
 • bóle kończyn,
 • bóle brzucha, wymioty, czasami biegunka,
 • senność, a czasami pobudzenie - zaburzenia świadomości,
 • zmiany skórne – wysypka krwotoczna (objaw charakterystyczny, ale nie zawsze obecny).

Nie wszystkie objawy muszą wystąpić u każdego pacjenta. Mogą pojawić się w różnej kolejności i być różnie nasilone.

Śmiertelność wskutek sepsy u dzieci – w zależności od ciężkości choroby, współistniejących czynników ryzyka (np. wiek niemowlęcy, współistniejące choroby czy brak szybkiego dostępu do lekarza/szpitala) – sięga od 4 do nawet 50%9. Wpływ na poprawę rokowania ma m.in. szybkie rozpoznanie i wczesne wdrożenie odpowiedniej terapii5.

przebieg przebieg
wirus wirus wirus
CZY SEPSA JEST ULECZALNA?

Dzięki zastosowaniu antybiotykoterapii możliwe jest całkowite wyleczenie zakażenia bakteryjnego, które doprowadziło do rozwoju sepsy. Jednak, po jej przebyciu pacjenci, często zmagają się z różnymi powikłaniami i/lub późnymi następstwami. Względnie wczesnym powikłaniem mogą być zmiany martwicze w różnych częściach ciała, które w niektórych przypadkach prowadzą do konieczności amputacji np. palców rąk czy nóg.

Jeżeli sepsie towarzyszy zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych, dodatkowo mogą dołączyć powikłania neurologiczne, np. ataki padaczkowe czy opóźnienie rozwoju psychicznego i zdolności poznawczych, które mogą ujawnić się długo po tym, jak pacjent został wypisany ze szpitala5.